VECTO - systemy informatyczne

Raport cyberbezpieczeństwa

46% ankietowanych
twierdzi, że ich firma zetknęła się z cyberatakiem.

78% ankietowanych
przyznało, że używa sprzętu firmowego do celów prywatnych.

46% ankietowanych
firm nie zatrudnia specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Polskie firmy oszczędzają na cyberbezpieczeństwie

Już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberatakiem - wynika z Raportu spółki VECTO „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2020". Ponad połowa rodzimych przedsiębiorstw nie jest prawidłowo zabezpieczona, a 46 proc. nawet nie korzysta z usług specjalistów, którzy dbają o ochronę danych i systemów IT. Jednocześnie aż 78 proc. pracowników przyznaje, że używa sprzętu firmowego do celów prywatnych, co znacząco zwiększa ryzyko cyberataku. Tegoroczny raport jest trzecią jego edycją. VECTO diagnozuje świadomość i stan cyberbezpieczeństwa w polskich firmach od 2018 roku.

To, że Polska znalazła się w gronie 20 państw najbardziej zagrożonych cyberatakami stało się faktem. Dotychczasowe doniesienia o atakach na przedsiębiorstwa energetyczne, hostingowe, administrację publiczną czy podmioty branży e-commerce wyraźnie tego dowodzą. Nie istnieją dane, na podstawie których moglibyśmy jednoznacznie oszacować rzeczywiste koszty cyberincydentów w Polsce. Badanie „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2020" dowodzi jednak, że już niemal połowa rodzimych przedsiębiorstw zetknęła się z tego typu zagrożeniami. Według danych światowych, przestępcza działalność grup posługujących się tylko atakami typu ransomaware naraziła globalny biznes na straty rzędu ok. 12 mld dolarów. Rzeczywiste koszty mogą być jeszcze większe. Firmy, również polskie, niechętnie dzielą się tego typu informacjami, traktując cyberatak jako szkodę wizerunkową i zagrożenie w utrzymaniu pozytywnych relacji z otoczeniem biznesowym.

Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych Wykres przedstawiający branże szczególnie narażone na atak hakerów według ankietowanych

W badaniu Global Risks Report wskazano, że cyberprzestępczość i kradzież danych, obok katastrof środowiskowych i zmian klimatycznych, będą stanowiły największe wyzwania dla światowego biznesu w 2020 i kolejnych latach.

Pobierz Raport

Wypełnij formularz, a my wyślemy Ci
raport na maila

* Pola obowiązkowe
W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach