VECTO - systemy informatyczne

E-administracja: skok Polski w światowym rankingu ONZ

14-05-2021

Jak informuje agencja InfoWire, Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji ONZ. Do szybkiego awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Korzysta z niego już blisko 5 milionów Polaków, a w pierwszym miesiącu obowiązywania wprowadzonych w styczniu e-skierowań lekarze wystawili przez IKP blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Do błyskawicznego przyspieszenia rozwoju informatyzacji przyczyniła się pandemia i konieczność ograniczenia bezpośrednich wizyt w urzędach.

Rekordowy wzrost liczby użytkowników zanotowało w 2020 r. Internetowe Konto Pacjenta. Obecnie jest ich ponad 4,7 mln wobec zaledwie 850 tys. na początku 2020 r. Tylko w okresie październik-listopad nastąpił przyrost liczby nowych kont o 1 mln. Od 8 stycznia 2021 roku placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. W pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań, lekarze wystawili ich blisko 2,5 mln. Średnio dziennie do systemu e-zdrowie wpływa niemal 150 tys. tego rodzaju elektronicznych dokumentów. Od początku ubiegłego roku lekarze wystawiają tylko zdalne e-recepty. W formule elektronicznej korzystamy także ze zwolnień lekarskich.

Obok służby zdrowia, cyfryzacji świadczonych usług poddają się inne instytucje: od lutego ubiegłego roku przez Internet złożymy wniosek o ochronę własności intelektualnej w Urzędzie Patentowym. Wiosną, gdy obowiązywały najcięższe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, można było - bez konieczności wizyty w urzędzie - składać wnioski o inspekcje urządzeń lub certyfikacje w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Warto dodać, że w kwietniu uruchomiono możliwość udziału w spisie powszechnym w wersji on-line. Oznacza to, że do baz danych trafią informacje o ponad 30 mln Polaków. Spis powszechny jest obowiązkowy, ale nie brakuje wątpliwości, co do kwestii zabezpieczeń i przetwarzania gromadzonych danych. O wielu z nich pisze portal Niebezpiecznik.pl.

(https://niebezpiecznik.pl/post/bezpieczenstwo-spisu-powszechnego/)

W celu zapewnienia najlepszej jakości oferowanych przez nas usług, dostosowanych do Państwa potrzeb, czyli udostępnienia funkcji naszych stron internetowych, personalizacji wyświetlanych treści i reklam oraz analizy wejść na nasze strony internetowe stosujemy opcjonalne pliki cookie.
Więcej o ciasteczkach